Zmysły konia - czy mój koń jest płochliwy?


  • Poczucie bezpieczeństwa bierze się z życia w stadzie:

Zwierzęta te kochają towarzystwo innych koni i lubiś nawiązywać kontakt z otoczeniem. Między sobą porozumiewają się za pomocą doskonale rozwiniętego języka ciała i różnorakich dźwięków. 

W stadzie panuje ścisła hierarchia, a każdy koń pilnuje swojego miejsca, zdecydowanie go broniąc. Podejmowanie decyzji należy do przywódcy stada, ale to również jemu konie ustępują miejsca na pastwisku, czy przy wodopoju. Do jego obowiązków należy najwyższa czujność, by w odpowiedni czasie ostrzec stado. 

Jeżeli koń nie jest w stadzie, to jeździec musi przejąć rolę przywódcy. Zapewni to szacunek i zaufanie, które jest niezbędne do prawidłowej współpracy. 


  • Ucieczka:

Konie na stepie były łatwą zdobyczą i to dlatego ich jedyną szansę na przeżycie było wyczucie bezpieczeństwa i szybka ucieczka. Ten instynkt zachował się jednak do dziś, o czym trzeba zawsze pamiętać. Koń może odczuwać lęk przed wieloma przedmiotami, które dla nas nie stanowią najmniejszego zagrożenia. 

No bo kto nie był zaskoczony, gdy kawałek plastiku za zakrętem okazał się potworem o ośmiu mackach, a traktor, który ktoś właśnie odpalił na polu na pewno ma zamiar nas gonić pod drzwi samej stajni. Nie znaczy jednak to, że konie nie są ciekawskie. A spokojnej atmosferze każdy z tych przedmiotów jest możliwy do obejrzenia, a koń zbada je za pomocą zmysłów - węchu, słuchu i wzroku. 


  • Zmysły:

Bo to właśnie one były tematem przewodnim, prawda? 
Nos, zmysł na którym możemy polegać, jest doskonale wyczulony na zapachy, od razu rozpozna zapach nawet lekko palących się traw czy liści. 

Uszy, u niektórych koni bardzo tkliwe miejsce, koń słyszy dużo lepiej niż człowiek, nie przepada więc za hałasem i ostrymi dźwiękami. Na codzień najlepiej używać spokojnego, miękkiego tonu. 

Oczy, pozwalają widzieć koniu co znajduje się po obu stronach. Po opuszczeniu głowy dostrzega więc niemal wszystko dookoła. Nie możemy jednak zapomnieć o martwym polu, czyli przestrzeni tuż przed pyskiem i za zadem. Kiedy nasz wierzchowiec spojrzy w bok, dostrzeże każdy ruch, jednak nie będzie on idealnie wyraźny. Poszczególne obszary widzenia są sterowane za pomocą różnych półkul mózgu, tak więc przedmiot, który wydaje się straszny, koń musi obejrzeć obojgiem oczu, by zaufać, że nie zrobi mu krzywdy. 

  •  Czy mój koń jest płochliwy?

W tym momencie możesz rozwiązać krótki test, a jego wynik będzie twierdzący, jeśli w pytaniach 1-7 odpowiedź była twierdząca. Odpowiadasz tylko tak/nie. 

1. Każdy szmer jest w stanie spłoszyć mojego konia.
2. Nieznane przedmioty powodują strach u konia.
3. Przedmioty poruszające się potrafią przestraszyć konia.
4. Reaguje nerwowo na psy. 
5. Przyciska ogon do siebie.
6. Często kładzie uszy po sobie.
7. Panicznie boi się wody, czy to w formie kałuży, deszczu, czy nawet mycia.
8. Koń nie płoszy się prawie nigdy.
9. Nowe przedmioty budzą jego ciekawość. 

Konie opanowane i pewne siebie mają spokojny i dziarski wyraz oczu, a nie przerażające, błyskające białka (no chyba że tarant :p). Co więcej, do przedmiotów nowych podchodzi ciekawsko i jest gotów od razu je obwąchać. Nie możemy jednak zapominać, że każdy koń jest inny, więc zdarzają się i takie egzemplarze, które są pośrodku, nie 100%-owo pewne, ale też nie chorobliwie strachliwe. Zazwyczaj jeśli coś je przestraszy, odskoczą, ale zaraz wracają do porządku dziennego i nie robi to na nich wrażenia. 

Co jeżeli koń jest płochliwy i wystraszony z powodu niskiego miejsca w hierarchii? Możemy spróbować zmienić jego dotychczasową grupę, gdzie będzie miał szansę zająć wyższą pozycję. 
Warto też ustalić, który zmysł koń ma słabszy, czy może to lekki problem ze wzrokiem, albo pogorszony węch, by odpowiednio dostosować plan ćwiczeń. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Aplikacja Equilab

Ogłowie START Woden

Recenzja ochraniaczy i kaloszków "Green" od Lovequestrian