Kliker jako forma nagrody

Kliker jest popularnym sposobem nagradzania zwierząt, chyba bardziej w środowisku psów, niż koni, ale nic nie wyklucza, by taką metodą zastosować także u naszych podopiecznych. Jednak zaczynając od początku, należałoby zrozumieć, co to jest kliker oraz co to jest nagroda.

Kliker - pierwotnie był używany do szkolenia delfinów. Szkolenie ich wymagało zastosowania metod jedynie pozytywnych (a więc opierających się wyłącznie na nagradzaniu). Obecnie kliker wykorzystywany jest w szkoleniu także konie, psów czy nawet zebry.

Nagroda - w psychologii termin ten oznacza wzmacnianie pozytywne. Wystąpienie nagrody zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzę powtórzy dane działanie w przyszłości, mając w pamięci efekt, czyli nagrodzenie. Przy nagradzaniu koni "tradycyjnie", za pomocą jedzenia, trzeba pamiętać, że nie możemy pozwolić, by zwierzę wymuszało na nas danie smakołyka. Podczas dawania nagrody koń musi być spokojni, w momencie gdy zaczyna się kręcić i denerwować, warto jest się zastanowić, czy nie zrezygnować z nagrody.

Cały "trud" klikera to stworzenie trwałego skojarzenia pomiędzy kliknięciem, a daniem nagrody. Należy pamiętać, że samo w sobie klikanie nie jest nagrodą, nie sprawi mu przyjemności. Możemy jednak przyzwyczaić zwierzę do myśli (uwarunkować go), że kliknięciu towarzyszy coś miłego. Najistotniejsze przy tym działaniu jest wyczucie czasu. Nagroda powinna zostać podana koniowi dopiero, gdy chcemy ją dać (nie przygotowujemy konia 5 sekund wcześniej, przez sięganie do kieszeni). Po kliknięciu sięgamy po nagrodę, inaczej koń skojarzy nasz ruch z podaniem nagrody, a nie dany dźwięk, do którego chcemy go przywyczaić. 

Nasze pierwsze podejście to krótkie sesje, podczas których chcemy pokazać koniowi, co właściwie od niego wymagamy. W krótkich odstępach czasu klikamy, zaraz potem podając smakołyk. Czyli: klik - nagradzanie - klik - nagradzanie, do momentu gdy zauważymy, że po kliknięciu koń ewidentnie oczekuje na to, co nastąpi potem - nagroda. 

Jeśli koń reaguje już  na dźwięk klikera, możemy zacząć stosować ten dźwięk podczas nauki nowych zachowań czy ćwiczeń. W ten sposób wykorzystywany kliker ułatwi naukę, zwierzę po każdej prawidłowo wykonanej komendzie, dzięki dźwiękowi wie, że zrobił ćwiczenie dobrze. 

Kilka zasad, które są niezmiernie ważne na początkowych, jak i późniejszych etapach pracy z klikerem:

  • Zawsze miej Fizyczną nagrodę. Nie możesz dopuścić, by po kliknięciu okazało się, że brakuje ci smaczka. W ten sposób wzbudzisz dezorientacje u konia, w końcu "zrobił dobrze, usłyszał kliknięcie, a tu... nic". 
  • Nawet jeśli dajesz dwa kawałki jabłka, "komendą" jest tylko jedno kliknięcie. Poszczególne kliknięcie musi być oddzielone nową nagrodą.
  • Kliknięcie oznacza koniec, nagrodę. Więc musisz być przygotowany, że po usłyszeniu dźwięku zwierze przestanie wykonywać daną czynność, w końcu teraz czas na nagrodę. 
  • Nie ucz reakcji na kliker konia, który jest nadmiernie pobudzony. Będzie ciągle oczekiwał na dźwięk, który zwiastuje nagrodę. Jest spięty i gotowy do akcji oraz żyje w ciągłym nasłuchiwaniu, że może akurat teraz postanowisz kliknąć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Aplikacja Equilab

Ogłowie START Woden

Recenzja ochraniaczy i kaloszków "Green" od Lovequestrian