Koziołkowa linia - kontrola tempa w skokach


  • Przeszkody:

Potrzebujesz sześć stojaków (albo cavalettek) i conajmniej 3 drągów (najlepiej 9). Ustaw koziołki w odległości 17m od siebie w linii prostej jako 3 małe przeszkody/cavalettki (może być na środku ujeżdżalni, by możliwy był najazd z dwóch stron). Jeśli jest możliwość, po obydwu stronach koziołka dodaj po jednym drągu (niekoniecznie), żeby wyraźnie zaznaczyć przeszkodę. 

  • Rozgrzewka:

Bardzo ważne w tym ćwiczeniu jest, by koń reagował na pomoce z ogromna dokładnością. Dlatego już w czasie rozgrzewki, w kłusie przydałoby się dodać trochę skróceń i dodań do treningu. W galopie także warto się skupić na przepuszczalności (czyli gotowości konia do wykonania komend) i płynnym dokonywaniu przejść, dodawań i skracań. Rozluźniony i rozgrzany koń jest gotowy wykonać ćwiczenie. Jako że ustawiliśmy koziołki w odległości 17m, powinny się zmieścić między nimi 4 foule (galop jak na parkurze). 

  • Ćwiczenie:

Najeżdżamy na koziołki obszernym galopem, pomiędzy poszczególnymi segmentami przejeżdżamy na 4 foule. Po jednym, dwóch bezbłędnych przejazdach w każdą stronę możemy przejść do bardziej konkretnej rzeczy - czyli właśnie kontroli tempa. 

Najpierw skróć konia, tak by między koziołkami w galopie zrobił 5 fouli zamiast 4. Takie skoki w galopie muszą być po prostu krótsze. Na pierwszy koziołek najedź skróconym galopem, korekta tempa powinna nastąpić już na samym początku, pierwszej lub drugiej fouli, żeby nie zabierać uwagi konia od przeszkody. 

Po wykonaniu tego skrócenia, jest kolejny "poziom" zadania - przejechanie pierwszego dystansu na 5 fouli, a następnie zrobić dodanie i pomiędzy 2 a 3 koziołkiem przejechać dystans na 4 foule. Na pierwszy koziołek najeżdżasz skróconym galopem (tak jak w poprzednim etapie), a następnie przytrzymaj konia by zrobić miejsce na 5 foule. Wystarczająco dużo miejsca na nią da pole do dodania, ruszając na kolejnym dystansie już szybciej.

Nieco trudniejszym pomysłem jest przejechanie tej kombinacji odwrotnie, czyli zrobienie najpierw 4 fouli, a dopiero potem skrócenie do 5. Sprawia to trudność, ponieważ po 2 skokach koń jest skoncentrowany na dalszej przeszkodzie, a nie reakcji na komendy "z siodła". Żeby pokonać taką kombinacje, po 3 fouli należy skrócić konia, żeby czwarty skok był nieco węższy. Kiedy zaczniesz skracać konia szybciej, łatwiej będzie skrócić go jeszcze bardziej na kolejnym dystansie, by zmieścić 5 foule. 
Bardziej zaawansowani jeźdźcy mogą próbować także skrócić dystans do 6 fouli i wplatać je w zmiany, 4-5, 5-6 a nawet 4-6 przy dobrym koniu i jeźdźcu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Aplikacja Equilab

Ogłowie START Woden

Recenzja ochraniaczy i kaloszków "Green" od Lovequestrian